''Πρώτος στόχος επιτεύχθη''

50182984 937888479749797 2561411353080233984 n

Η αρχή έγινε στη χθεσινή αναμέτρηση με τον Ηλυσιακό και έτσι επιβλήθηκε με σκορ 85-64,  2 στροφές πριν την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου της Γ' Εθνικής (Α'Νότος).
Διαιτήτευσαν οι Κοτσίμπος και Καββαδάς. Τα 10λεπτα: 17-20, 19-8, 27-21, 23-14.
ΑΧΑΓΙΑ ΄82: Αναστασόπουλος 2, Βουρνάς 20 (2), Αζαρίας, Κωνσταντινόπουλος 2, Νικολάου 13, Ταρνάρης 5(1), Σέρμπος, Οικονομόπουλος 10 (1), Κάλλης, Τσάμης 17 (2), Λυμπέρης 6 (2), Μακρής 10.

Read more ...

Πρεμιέρα στην έδρα μας για το 2019!!!

FB IMG 1546939172587
Με ενα δυνατό παιχνίδι ανοίγει η νέα χρονιά για την ομάδα μας που θα αντιμετωπίσει την δυνατή ομάδα του Ηλυσιακού και του μεγάλου παίκτη Αντώνη Φώτση την Κυριακή 13 Ιανουαρίου στις 17:00 στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Κάτω Αχαϊας. Η διοίκηση καλέι το φίλαθλο κοινό να γεμίσει το γήπεδο όπως κάνει πάντα στις εντός έδρας αναμετρήσεις μας.

"Διπλό" και φύγαμε για το 2019

neol axagia82 se kleisto lixouri215

Κάθε άλλο παρά εύκολη ήταν η σημερινή νίκη της ομάδας μας παρόλο που δεν αντικατοπτρίζεται στο τελικό σκορ 72-82. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και η διαφορά δημιουργήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης(71-71).

Ήττα απο την ανώτερη ομάδα του Αιγάλεω

DSC 0196

Ήττα για την ομάδα μας με σκορ με 88-71 στο ντέρμπι με το Αιγάλεω στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του φετινού πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής μπάσκετ (Α΄ Ομιλος Νότου). Η ομάδα μας βρήκε δυσκολίες απέναντυ σε μια ομάδα που η συνθεσή της δεν θυμίζει σε τίποτα ομάδα Γ' Εθνικής αλλά σαφώς ανώτερης κατηγορίας και αυτό δείχνει και το αποτέλεσμα.

Σε ρυθμούς "ντέρμπι" η πόλη!!!

kleisto kato axaia

Σε ρυθμούς ντέρμπι ζει η πόλη της Δυτικής Αχαΐας εν όψη της Κυριακάτικης αναμέτρησης με την πρωτοπόρο ομάδα του Πρωταθλήματος Αιγάλεω. Η κρισιμότητα της αναμέτρησης είναι μεγάλη, τέτοια που πραγματικά αναμένεται να μην "πέφτει καρφίτσα στο γήπεδο".

Δεύτερη ήττα για την ομάδα μας....

akrata

Την δεύτερη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η ομάδα μας στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής. Το συγκρότημα του Χρήστου Σαράντη πάλεψε το παιχνίδι αλλά προδώθηκε απο την αμυνά της με αποτέλεσμα οι 83 πόντοι που δέχτηκε να μην τις αφήσουν περιθώρια. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι απο το πρώτο λεπτό με παντα μπροστά στο σκορ την Ακρατινή ομάδα.

Νίκησε και ετοιμάζεται για δύσκολο Δεκέμβριο!!!

DSC 0998

Την νίκη κατέκτησε η ομάδα μας με σκορ 73-56 επί του Αρη Νίκαιας. Το 6ο ροζ φύλο για την ομάδα του Χρήστου Σαράντη που βλέπει μπροστά τον δύσκολο μήνα που έρχεται με δυνατά παιχνίδια(Ακράτα, Αιγάλεω, Ληγούρι) και ρίχνει τους τόνους.

Χρόνια Πολλά στον Ανδρέα Μαχαίρα(Μπέμπη)!!!

MAXAIRAS AXAGIA 82 2

Η διοίκηση του Α.Ο. Αχαγιά '82 εύχεται στον κο Ανδρέα Μαχαίρα(Μπέμπη) χρόνια πολλά για την χθεσινή ονομαστική του εορτή.
Είναι ο άνθρωπος που έχει συμβάλει καθοριστικά στο να ξεφύγει η ομάδα από το τοπικό και να βρίσκεται τώρα σε εθνική κατηγορία.
Του ευχόμαστε υγεία και ευτυχία από όλο το σύλλογο. Χρόνια πολλά και στον Ανδρέα Μαχαίρα με την παραδοσιακή ψησταριά της Αχαγιας.

Σπουδαίο ''διπλό'' στη Κηφισία

kifisia axagia

Η Αχαγιά ’82 έφυγε απο την έδρα της καλύτερης επίθεσης στο Πρωτάθλημα(μέχρι και εχτές) με σπουδαία νίκη, κερδίζοντας στην Κηφισιά την ομώνυμη ομάδα 69-82. Οι παίκτες του Χρήστου Σαράντη πήραν αέρα οκτώ πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο και στην συνέχεια κατάφεραν να την συντηρήσουν και να φύγουν με το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα.

Νίκησαν Έσπερο Α.Ο.Π.Α. και κακό εαυτό!!!

received 2008961015850823

Σε ένα παιχνίδι που οι παίκτες του Χρήστου Σαράντη παρουσίασαν 2 διαφορετικά πρόσωπα κατάφεραν και κέρδισαν την αξιόμαχη, νεανική ομάδα του ΕΣΠΕΡΟΥ Πατρών με σκορ 74-64. Στο πρώτο μισό η μετριότητα και η αστοχία κυριάρχησε για τους ερυθρόλευκους με αποτελέσμα να πηγαίνουν στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 8 πόντους . Στην επανάληψη πίεσαν, έπαιξαν άμυνα και βρήκαν λύσεις δίνοντας στην ομάδα μας άλλη μια πολύτιμη νίκη.