Ομάδα από... μέταλλο!

Στιγμές... παρελθόντος ζήσαμε σήμερα (11/3) στο Αίγιο, ευτυχώς όμως το φινάλε ήταν διαφορετικό αυτήν την φορά για την Αχαγιά 82! Πέρσι οι Αχαγιώτες είχαν ηττηθεί στην παράταση από τον Κεραυνό, φέτος όμως, μετά από διπλή παράταση κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 79-80.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 61-61, με την Αχαγιά 82 να έχει την τελευταία επίθεση και τον Ανδρέα Οικονομόπουλο να αστοχεί από τη θέση του τριπόντου. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Οι φιλοξενούμενοι, αν και είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της παράτασης, ισοφαρίστηκαν με τρίποντο 71-71 ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Έτσι, ο αγώνας συνεχίστηκε με δεύτερη παράταση: Απομένουν 7'', ο Παναγιώτης Νικολάου παίρνει την επίθεση, αστοχεί, επιθετικό ριμπάουντ από τον Ανδρέα Οικονομόπουλο, κάνει το σουτ, αστοχεί και πάλι, κερδίζει όμως το φάουλ. Δύο μόλις δευτερόλεπτα για φινάλε, η Αχαγιά '82 βρίσκεται πίσω στο σκορ με 79-78 και ο υψηλόσωμος παίκτες βρίσκεται στις βολές. Σκοράρει στην πρώτη, σκοράρει και στη δεύτερη και οι γηπεδούχοι παίρνουν... κεφάλι.

Δύο δευτερόλεπτα για τη λήξη, ο Γκιζογιάννης στην επίθεση, επιχειρεί ένα πολύ καλό σουτ, η μπάλα αναπηδά στο καλάθι και καταλήγει εκτός.

Με αυτόν τον τρόπο, οι παίκτες του Θανάση Λιόνα, πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη, ακατάλληλη για καρδιακούς.

Τα10λεπτα: 18-16, 30-30 (ημ.), 47-43, 61-61 (τελ. αποτ.), 71-71 (α' παράτ.), 79-80 (ΤΕΛΙΚΟ).

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Αναστασόπουλος 6, Φωτίου 16, Ζυγάς 7 (1), Μαναβόπουλος 8, Γκόβας 12 (2), Καραγιάννης 2, Γκιζογιάννης 28.

ΑΧΑΓΙΑ 82: Μοσχοβάκης 16 (2), Σταμόπουλος 5 (1), Νικολάου 17 (2), Γατσούλης 6 (2), Χαμηλός 15 (3), Δαβάνης 7, Οικονομόπουλος 14.