Αντίο με γλυκόπικρη γεύση....

DSC 0020

Την ήττα σε νεκρό χρόνο γνώρισαν οι Αχαγιώτες για το παιχνίδι κατάταξης στον αγώνα μπαράζ στο Λέχαιο απο τον Αργοναύτη Τριγλίας Ραφήνας με σκορ 72-73(τυπικά γηπεδούχοι). Σε ένα παιχνίδι που οι παίκτες του Χρήστου Σαράντη δεν μπήκαν καλά στο πρώτο μισό με νευρικές επιλογές στην επίθεση και μοιραία ήταν πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη πίεσαν άφησαν τις κακές επιλογές και αντέδρασαν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και 1' πριν το τέλος της αναμέτρησης και με την Αχαγιά στο +6,  οι 5 χαμένες βολές και 2 λάθος άμυνες ήταν αρκέτες για να επαληθεύσουν τον άγραφο νόμο ότι ένα παιχνίδι λήγει στο 40'.

Δεκάλεπτα: 13-18, 30-34, 53-48, 72-73

Αχαγιά 82: Αναστασόπουλος 2, Βουρνάς 4(1), Κωνσταντινόπουλος, Νικολάου 5, Οικονομόπουλος 18(3), Κάλλης 2, Τσάμης 26(3), Λυμπέρης 12(2), Μακρής 4

Αργοναύτης Τρίγλιας Ραφήνας : Καλογερόπουλος 15(2), Χωματάς 3(1), Τσίρος 4, Σιγκούνας 23(3), Σταμέλος 5(1), Ντύρλας 10, Ζερβός 13(1), Σιληντζήρης, Σμπάρνας

Δήλωση Μιχάλη Δελάρτα β. προπονητή Αχαγιάς: Ξεκινήσαμε χώρις να αντιμετωπίσουμε αυτά που είχαμε δείξει στο σκάουτινγκ αλλά σιγά σιγά παίξαμε άμυνα και μπήκαμε στην εξίσωση του παιχνιδιού ξεφεύγοντας στα μέσα του 3ου δεκάλεπτου με 7 πόντους. Στην επανάληψη κάναμε εκ νέου τα ίδια λάθη της έναρξης και επιστρέψαμε εκ νέου 1' λεπτό πριν το τέλος με κεφαλή στο σκορ 6 πόντων. Δυστυχώς η έλλειψη καθαρού μυαλού και λάθος αποφάσεων στο τέλος με αποκορύφωμα το λάθος στην άμυνα για τρίποντο δίνοντας σε νεκρό χρόνο 3 ελεύθερες βολές στον αντίπαλο μας αφαίρεσε το δικαίωμα να διεκδικήσουμε τη νίκη. Συχγαρητήρια στα παιδιά, σίγουρα μένει η πικρία στο τέλος αλλά ίσως πήραμε αυτό που αξίζαμε στο τέλος

Συγχαρητήρια σε όλους, συγχαρητήρια σε όλο τον κόσμο που βρέθηκε απο την Αχαγιά στο κλειστό του Λεχαίου το απόγευμα της Κυριακής, η Αχαγιά '82 για άλλη μια χρονιά πρωταγωνίστησε στις Εθνικές κατηγορίες και είμαστε χαρούμενοι και υπερήφανοι για την προσπάθεια που γίνεται απο ένα μικρό μερός όπως η Αχαγιάς μας στις Εθνικές κατηγορίες.